Co warto wiedzieć, to jest dział, w którym znajdziecie najważniejsze informacji o wykonywanych przez nas instalacjach.

 

 

Ogrzewanie podłogowe

Jako certyfikowany Partner Instal-Konsorcjum w swoich pracach posługujemy się głównie systemem ogrzewania podłogowego z rur wielowarstwowych marki QIK produkowanych przez WRW-Westfalische Rohrwerke w Ahlen, Niemcy, montowanych na styropianie QIK z ekranem, z mocowaniem pętli grzejnych za pomocą klipsów (system Tacker).
Cały system objęty jest 10-letnią gwarancją oraz ubezpieczeniem w wysokości 3 000 000 €. Wszystkie materiały posiadają odpowiednie aprobaty techniczne wymagane przez polskie prawo oraz atesty higieniczne.

Idea ogrzewania podłogowego polega na wykorzystaniu powierzchni podłogi jako źródła ciepła (płyta grzewcza) w pomieszczeniu mieszkalnym. Pod powierzchnią podłogi ułożona jest rura, w której płynie woda o temperaturze ok. 35-45°C, oddając ciepło poprzez powierzchnię podłogi do pomieszczenia. Maksymalna temperatura powierzchni podłogi nie przekracza 29°C, natomiast średnio w sezonie grzewczym wynosi ok. 24°C. Płyta grzewcza ułożona jest na warstwie izolacji (styropian lub wełna mineralna).
W tym systemie ogrzewanie 70% energii cieplnej przekazywane jest przez promieniowanie, a tylko 30% przez konwekcję. Ogrzewanie podłogowe zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki równomiernemu rozchodzeniu się ciepła na całej powierzchni pomieszczenia oraz korzystnemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu.
Spośród wielu rozwiązań w warunkach polskich stosuje się najczęściej dwa rodzaje konstrukcji płyty grzewczej w budownictwie jednorodzinnym:
• Dla stropów betonowych: ogrzewanie jest wykonane jako betonowa płyta grzewcza o grubości ok. 6,5 cm ułożona na warstwie izolacji termicznej. Takie rozwiązanie stosowane jest wszędzie tam, gdzie konstrukcja budynku umożliwia ułożenie takiego ogrzewania.
• Dla stropów drewnianych: ogrzewanie podłogowe rozwiązane w zupełnie odmienny sposób. Rura ułożona jest w aluminiowych panelach grzejnych, przytwierdzonych za pomocą drewnianych łat do belek stropowych. Panele aluminiowe odbierają ciepło od rur i przekazują je bezpośrednio do podłogi drewnianej a te z kolei ogrzewają pomieszczenie. Pomiędzy belkami stropowymi ułożone są warstwy wełny mineralnej, spełniającej funkcję izolacji termicznej. Takie rozwiązanie jest stosowane głównie dla podłóg drewnianych i wszędzie tam gdzie nie ma możliwości wykonania podkładu betonowego.
Powierzchnia podłogi może być wykonana z:
• płytek ceramicznych
• kamienia naturalnego paneli
• parkietu
• desek drewnianych
• wykładziny
Drewno i tworzywa sztuczne słabo przewodzą ciepło i ograniczają wydajność ogrzewania podłogowego, dlatego grubość parkietów, desek drewnianych lub paneli nie może być większa niż 2 cm. Należy pamiętać ażeby wszystkie materiały przeznaczone do wykonania posadzki na podłodze z ogrzewaniem podłogowym posiadały odpowiedni atest producenta.

Mity i prawdy o ogrzewaniu podłogowym

MITY PRAWDY
Jest niezdrowe Jest obojętne – prawidłowo wykonana i nieprzegrzana podłoga to: brak konwekcji powietrza, kurzu, bakterii, alergii, odpowiednia wilgotność pomieszczeń
Efekt ciężkich nóg Nie występuje przy odpowiedniej temperaturze podłogi
Nie stosuje się w sypialniach Można stosować ustawiając odpowiednią temperaturę podłogi
Nie stosuje się przy parkiecie i wykładzinie podłogowej Można przy zastosowaniu odpowiedniej wykładziny lub parkietu (paneli) – atest producenta
Trudne do regulacji Łatwa i wygodna regulacja przy zastosowaniu rozdzielaczy z przepływomierzami i systemem sterowania poszczególnych pomieszczeń, nawet bezprzewodowym


Ogrzewanie grzejnikowe

Spośrób szerokiej gamy grzejników proponuję swoim klientom zastosowanie grzejników płytowych KERMI Therm-X2.

Technologia X2 oferuje pracę grzejników według nowej, opatentowanej zasady przepływu szeregowego.

Oznacza to, że najpierw zasilana jest przednia płyta. W typowych warunkach pracy wydajność przedniej płyty jest wystarczająca i kolejna płyta przejmuje funkcję ekranu przeciw wypromieniowaniu ciepło.
Dopiero przy zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepło kolejne płyty przyczyniają się, dzięki zwiększonej konwekcji, do szybkiego ogrzania pomieszczenia.

Wynik: taki stopień sprawności energetycznej nie jest możliwy do osiągnięcia przez tradycyjne grzejniki płytowe. Ponadto ustawione fabrycznie wartości kv oferują prawie idealne warunki hydrauliczne. Dodatkowym atutem grzejnika jest oszczędność ok. 20% energii elektrycznej koniecznej do zasilenia pompy.

Koszty instalacji pompy ciepła

Trudno znaleźć wiarygodne źródło informacji na temat kosztów instalacji pomp ciepła. To m.in. dlatego, ponieważ na całkowity koszt instalacji wpływa bardzo dużo czynników. Im większa powierzchnia budynku, tym większej mocy będzie potrzebna pompa ciepła, a w związku z tym będzie wymagane większe dolne źródło (odwierty pionowe lub kolektor poziomy) do jej zasilania.
Kolejną sprawą zużycie ciepłej wody użytkowej. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę będzie duże, odpada pompa ciepła z wbudowanym zbiornikiem i należy zbudować układ ze zbiornikiem zewnętrznym.
Następna sprawa: elementy wyposażanie kotłowni. Czy wariant oszczędny, czy też optymalny układ, który zapewni bezobsługowo komfort cieplny w budynku?
Jeśli system grzewczy będzie podłogowo-grzejnikowy to konieczne jest zastosowanie zespołu mieszającego, który zajmie się obniżeniem temperatury na podłogówkę. To może wiązać się też z zastosowaniem zbiornika buforowego o odpowiedniej pojemności.
No i jeszcze jedna ważna sprawa. Który wariant instalacji z pompą ciepła bardziej się Państwu podoba?

Instalacja "Będzie Pan zadowolony" Instalacja VILLAVARME

Reasumując: całkowity koszt jest uzależniony od zbyt wielu czynników, dlatego też do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie. Za przygotowanie oferty nie muszą Państwo płacić, więc serdecznie zapraszam do składania zapytań.

 

Pompa ciepła w istniejącym budynku 

Razem ze wzrostem popularności pomp ciepła, rośnie także odsetek ludzi, którzy chcieliby taką pompę zamontować. Natomiast duża część tych ludzi to nie są osoby, które budują nowy dom, ale osoby, które chciałyby podłączyć pompę ciepła do istniejącego budynku.

Czy to możliwe?

Jak najbardziej tak! Możliwość podłączenia jest bardzo duża, a tylko w nielicznych przypadkach, z racji większych kosztów finansowych i energetycznych, będzie po prostu nieopłacalna.
W przypadku budynków ogrzewanych olejem opałowym lub gazem z butli, instalacja pompy ciepła to wręcz konieczność.
Również posiadanie kotła na paliwo stałe nie wyklucza możliwości instalacji pompy ciepła.
Pamiętajcie, że większość pomp ciepła ma możliwość zasilania naszego domu w ciepło poprzez grzejniki.

Zanim jednak zdecydujemy się na montaż musimy przeprowadzić dokładną analizę, która ma nam pomóc w doborze odpowiednich parametrów. Jeżeli jest to możliwe, należy także sprawdzić, jaka maksymalna temperatura na zasilaniu grzejnika jest faktycznie konieczna, aby w domu był zachowany komfort ciepła.

W wielu obiektach okazuje się, że wystarczającą temperaturą na zasilaniu jest 55 °C.

Jeżeli nasz budynek będzie potrzebował temperatury powyżej 65 stopni, zastanówmy się w pierwszej kolejności raczej nad ociepleniem budynku, a dopiero potem nad zmianą źródła ciepła.

 

Odwierty pionowe czy kolektor poziomy?

Przede wszystkim kolektory poziome zajmują dużo więcej miejsca na działce. Wskazane jest by miejsce, w którym zostały zakopane nie było później ani zadrzewione ani zabudowane. Kolektory poziome regenerują się poprzez słońce i deszcz, w związku z tym ich średnia całoroczna sprawność (współczynnik COP) jest mniejsza. Dodatkowo w miejscach gdzie znajdują się kolektory poziome opóźniona jest wegetacja roślin, co często skutkuje np. żółknięciem trawy czy krzewów. Jest to spowodowane niższą temperaturą gruntu.

Kolektory pionowe zajmują niewiele miejsca i mogą być wykonane nawet między drzewami, na stosunkowo niewielkich działkach. Ich współczynnik COP czyli średnioroczna sprawność jest wyższa gdyż regenerują się one z wnętrza ziemi, a nie tylko od wody i słońca.